Jeśli chodzi o Peru to obecnie można tutaj bardzo swobodnie i bezpiecznie podróżować. Peru było krajem niebezpiecznym dla turystów w latach 80.i 90. Oczywiście, jak w każdym kraju, jest obecna przestepczość lecz nie stanowi dużego problemu na podróżowanie po Peru. Trzeba bardzo uważać na kieszonkowców jak i na gangi uliczne, które znajdują się w dużych miastach takich jak Lima czy Trujillo. Lepiej nie spacerować samemu po dzielnicach, których się nie zna, a jak już iść to z przewodnikiem. Podaję kilka wskazówek, które mogą Państwu pomóc zachować bezpieczeństwo nie tylko w Peru, ale również w całej Ameryce Południowej:
• Ostrożnie wypłacaj pieniądze, najlepiej w ciągu dnia.
• Nie noś wyzywającej biżuterii i kosztownych rzeczy.
• Zawsze noś blisko ciała pieniądze, aparat fotograficzny lub inne wartościowe rzeczy.
• Zrób ksero paszportu i podczas wycieczek zostaw oryginał w hotelu.
• Nie udawaj się do miejsc niebezpiecznych, niepolecanych przez miejscową ludność.
• Zamawiaj taksówki w hotelu. Nie łap taksówek, które są zaparkowane. Zapytaj się o nazwy bezpiecznych taksówek.
Należy pamiętać, że nie wolno robić zdjęć na lotniskach, w strefach wojskowych oraz policji.
Nie jest łatwo powiedzieć w jakim okresie najlepije przyjechać do Peru, ponieważ Peru znajduje się w trzech strefach klimatycznych, które znacznie się od siebie różnią. Te strefy to : wybrzeże, dżungla oraz góry.
Oto krótkie informacje na temat różnych klimatów w trzech strefach klimatycznych:
Wybrzeże, przez które przepływa zimny prąd Peruwiański (Prąd Humboldta) rozciąga się aż do peruwiańskich And. Latem (od listopada do marca) jest ono bardzo słoneczne oraz gorące- szczególnie na północy kraju, gdzie temperatura sięga do 35 stopni. Zima trwa tutaj od kwietnia do września, a temperatura może spaść wtedy do 12 stopni w nocy.
W Andach występują dwie pory roku. Jedną z nich jest susza, która trwa od kwietnia do października, w ciągu dnia świeci słońce i jest gorąco, natomiast noce są dosć zimne. Jest to najlepsza pora na podróżowanie w tym regionie. Pora deszczowa w górach przypada na okres od grudnia do marca, w miesiącach tych można doświadczyć wysokich wahań temperatur, podczas których noce bywają bardzo zimne w stosunku do dnia a temperatura spada do zera.Pora deszczowa nie utrudnia podróżowaniu po Peru, deszcze mimo wszystko nie występują często.
Jeśli chodzi o dżunglę (po hiszpańsku: selva) to deszcze tutaj są znacznie silniejsze oraz częstsze. Również jest gorąco oraz wilgotnie przez cały rok. Dżungla jest podzielona na: „Selva Alta” (powyżej 700 metrów) i „Selva baja” (poniżej 700 metrów). W „selva baja” występuje klimat podzwrotnikowy umiarkowany z obfitymi deszczami, w okresie od listopada do marca. Od kwietnia do października jest bardzo słonecznie a noce są umiarkowane. W „Selva baja” pora sucha trwa od kwietnia do października, jest to najlepszy czas, aby podróżować, chociaż mogą występować opady o każdej porze roku. Przez cały rok świeci słońce i temperatury wahają się od 18-35 stopni.
Jeśli podróżują Państwo z naszym biurem podróży, które zazwyczaj tworzy wycieczki w trzech strefach klimatycznych Peru, to trzeba być przygotowanym na każdy rodzaj pogody. Trzeba wziąć odzież letnią, która przyda się w dżungli, na wybrzeżu oraz podczas pory dziennej w górach. Ale również trzeba wziąć odzież ciepłą, która będzie nam potrzebna zazwyczaj w górach, czy nawet w takich miastach jak Arequipa czy Chivay, które są położone od 2500- 3600 m n.p.m, a wieczory oraz noce są bardzo chłodne. W szczególności zaleca się długie spodnie, koszulki z długimi rękawami, kurtkę przeciwdeszczową, kapelusz przeciwsłoneczny oraz ciepłą czapkę. Najważniejsze aby wziąć ze sobą rzeczy wygodne. Koniecznie nie wolno zapomnieć zabrać ze sobą rzeczy potrzebnych do trekkingów: buty trekkingowe, odzież trekkingowa etc. Również przyda się strój kąpielowy, który możemy wykorzystać w ciepłych zródłach oraz w oceanie.
Nie ma obowiązku szczepienia przed przyjazdem do Peru,Boliwii czy Chile. Jeśli jednak Państwo są bardzoostrożni zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi , polio, durowi brzusznemu, błonicy i WZW typu A.W zależności od regionu, zaleca się szczepienia ochronne przeciw wściekliźnie.
Wszystkozależy od tego jak Państwo wydają pieniądze, jakie pamiątki chcą Państwo kupić etc. W Peru oraz Boliwii można kupić złotą lub srebrną biżuterię w atrakcyjnych cenach, a także różnorodną odzież z wełny lamy i alpaki, bawełnę, drewno, glinę, kamienie oraz inne materiały. Jeśli chodzi o wydatki na napoje, jedzenie oraz napiwki to dobra kolacja/obiad w restauracji w Peru kosztuje mniej więcej 7$. Średnio na każdy dzień na wyżywienie oraz taksówki trzeba mieć ze sobą około 20$. Kosmetyki w Pery są droższe niż w Polsce, dlatego też rzeczy takie jak żel pod prysznic czy szampon warto przywiezc ze sobą.
Aby wjechać do Peru, turyści z Europy potrzebują jedynie paszport, od wjazdu do kraju jest możliwość pozostania w kraju 3 miesiące. Po przekroczeniu tego czasu będą pobierane kary – jednego dolara dziennie. Paszport dla dzieci musi mieć zdjęcie.
W Peru napięcie elektryczne wynosi (220 V). Istnieje wiele wtyczek, które są identyczne jak w Europie. Możliwość kupienia adapterów w supermarketach (w przypadku gdy wtyczki są inne).
Jaka jest różnica czasu między Europą, a Peru?
W Peru jest o 6 godzin mniej niż w Polsce. W Peru nie zmienia się czasu na czas letni, dlatego też istnieje różnica 7 godzin w lecie.
Czym mogę płacić w Peru?
Oficjalną walutą w Peru jest Nuevo Sol (S ) 1 sol = 1,2 złotego. Można również płacić dolarami zwłaszcza w dużych miastach. Najlepiej wymienić pieniądze w kantorach lub bezpośrednio w banku. Jeśli nie ma się takiej opcji to są również tak zwane ‘uliczne’ kantory, ale trzeba być uważnym, żeby otrzymać dobrą ratę.Niektóre hotele oferują usługi wymiany walut. W dużych miastach są bankomaty, gdzie można wypłacać gotówkę z kart kredytowych lub debetowych (np. Visa). Zawsze lepiej mieć przy sobie drobne pieniądze.
Służba medyczna w Peru nie równa się standardom europejskim, chociaż w dużych miastach istnieją dobre prywatne kliniki. Dla Państwa bezpieczeństwa konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotneo w Państwa kraju (od nagłego zachorowania oraz nieszczęśliwych wypadków). Warto zabrać ze sobą podstawowe leki takie jak: tabletki na ból głowy, nudności, biegunkę, spray przeciw komarom, leki osobiste etc. Generalnie, leki w Peru są bardzo tanie i można je kupić bez recepty w aptekach (w dużych miastach i miasteczkach).
Gdzie mogę wysłać moje pocztówki z Peru, Bolwii? Ameryka Południowa
System pocztowy w Peru oraz Bolwii jest dość dobrze rozwinięty. Skrzynki pocztowe znajdują się w sklepach, hotelach oraz na ulicy. Bardzo łatwo można je rozpoznać, są koloru czerwonego z napisem SERPOST. Jeśli chodzi o Bolwię to niestety trzeba dość długo czekać na przesyłkę. Przesłanie pocztówki z Boliwii do Polski może trwać do dwóch miesięcy. Jeśli chodzi o Peru to maximum 1 miesiąc.
Jeśli chodzi o kuchnię peruwisańką to na pewno się Państwo nią nie znudzą podczas Państwa pobytu. Jest ona uważana za jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych kuchni na świecie dzięki wpływon różnych imigrantów oraz oczywiście dzięki dziedzictwu pre- Inca. W Peru każdy region ma swoje tradycyjne potrawy, czyniąc je jedną z głównych atrakcji turystycznych.
Jednym z tradycyjnych dań Peru, jak dla mnie najbardziej smacznych oraz egzotycznych jest Ceviche- ryba lub owoce morza, gotowane z sokiem z cytryny i solą, wspaniale przyprawione papryką, cebulą i kolendrą, akompaniowane bulwami i typowymi ziarnami z danego regionu.
Wśród innych potraw wyróżnia się:
Lomo saltado – popularne danie peruwiańskie, składające się z pasków wołowiny smażonych na rozgrzanym oleju, przyprawionych pieprzem, solą, kminkiem, ostrymi papryczkami, cebulą i pomidorami, podawany z frytkami oraz ryżem.
Rocoto relleno- Nadziewane ostre papryki (typowe z Ameryki Południowej), przygotowywane w sposób, który usuwa bardzo ostry smak. Nadziewane są mięsem wołowym, cebulą, pomidorami, marchewką, groszkiem lub grochem, rodzynkami, kawałkami gotowanego jajka, pokryte serem. Całe danie jest pieczone w piekarniku.
Kuchnia peruwiańska jest bardzo zróżnicowana, na przykład, istnieje ponad 300 odmian kukurydzy, około 359 odmian ziemniaka oraz innych produktów.
Czy trzeba dawać napiwki w Peru?
Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi jaką otrzymaliśmy to wypada dać napiwek. Jest to rzecz bardzo powszechna w Peru. Jeśli chodzi o kwotę to według Państwa gustu.
Jak Państwo wiedzą Peru jest bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym. Regiony Peru położone są na wysokości: od zera na wybrzeżu, do 6768 n.p.m. (Nevado Huascaran). Dość duży obszar kraju usytuowany jest na ponad 2000 m n.p.m. co oznacza, że trzeba być przygotowanym dla duże wysokości. Może się zdarzyć, że Państwo będą mieli chorobe wysokościową, która jest również zwana chorobą górską (soroche). Choroba ta zwykle nie występuje, jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami naszego przewodnika. Duże znaczenia ma ciepłe okrycie i spożywanie wody.
W przypadku, gdy u niektórych osób wystąpią pewne objawy (które nie trwają dłużej niż kilka godzin od przybycia do miejsca na dużej wysokości) takie jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy i złe samopoczucie, należy spożyć herbatkę z liści koki oraz niektóre zioła (muña), które pomagają przebyć naszą podróż bez zakłóceń. Należy zauważyć, że na 100 turystów tylko 2 ma chorobę wysokościową. Zaleca się, aby nie palić i nie pić napojów alkoholowych na terenach wysokogórskich.