PERU + BOLIWIA AKTYWNIE 20 DNI

Program wyprawy

Wycieczka Peru – Boliwia Trekking – 23 dni

Dzień 1: Przylot do Limy

Będziemy na Państwa czekać na lotnisku w Limie, a następnie pojedziemy do Naszego hotelu. W zależności od godziny przylotu, będziemy mieli możliwość zwiedzenia nowoczesnej częśći Limy, która mieści się zaraz obok wybrzeża Pacyfiku. Również spróbujemy niektórych typowych, peruwiańskich dań w wybranych restauracjach.

Dzień 2: Lima- Arequipa

Po śniadaniu zwiedzimy historyczne centrum Limy. Po południu wezmiemy samolot w kierunku Arequipy, tak zwanego ‘białego miasta’.

Wyżywienie: Śniadanie

Dzień 3: Arequipa – Kanion Colca 

Dzisiaj opuścimy Arequipe bardzo wcześnie rano (około czwartej nad ranem) oraz będziemy kontynuować naszą wycieczkę w kierunku Kanionu Colca. Około godziny 9 dojedziemy do Cruz del Condor (Krzyża Kondorów), skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na kanion. Również będziemy podziwiać Kondory, które występują najczęsciej w tej części kanionu. Następnie będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż kanionu Colca, aż do punktu Pampa San Miguel skąd zaczniemy schodzić w dół kanionu. Będziemy iść około pięciu godzin przez cały dzień z przerwą na obiad koło południa. Nocleg u lokalnych mieszkańców.

Wyżywienie: Śniadanie, obiad, kolacja

Dzień 4: San Juan de Chuccho – Oaza Sangalle

Po śniadaniu kontynuujemy nasz marsz w stronę Oazy Sangalle (2300m). Ten marsz będzie trwał koło 2 godzin. W oazie będziemy mogli skorzystać z basenu oraz podziwiać piękno kanionu. Również mamy mozliwość korzystania z baru. Kolacja w oazie koło godziny 19. Po kolacji można podziwiać niezwykle gwiazdziste niebo. Noc w bungalowach.

Wyżywienie w cenie: śniadanie, obiad, kolacja

Zmiana wysokości: +200m , czas marszu : 2 godziny

Dzień 5: Trekking z Oazy Sangalle do Cabanaconde – Chivay – Arequipa

Dzisiaj będziemy musieli wspiąć się 1100m, zaczniemy trekking o godzinie 5 rano, aby uniknąć porannych upałów. Gdy już dotrzemy do szczytu kanionu, przepyszne śniadanie będzie na nas czekało w wiosce zwanej Cabanaconde. Następnie wyruszmy prywatnym transportem w stronę Chivay. Podczas tej podrózy zatrzymamy się w paru miejscach widokowych, aby podziwiać niezwykłe pre-inkaskie tarasy, które mają więcej niż 1500 lat. Będziemy mieli również możliwość zrelaksowania się w ciepłych wodach (Aguas Calientes), a następnie kontynuujemy naszą podróż w kierunku Chivay, gdzie zatrzymamy się na obiad w formie bufetu. Po obiedzie wyruszymy do Arequipy lecz jeszcze przed dojazdem do naszego celu po drodze zatrzymamy się w najwyższym punkcie na naszej trasie mającym- 4910m- w celu zrobienia godzinnego marszu, który nam pomoże w zaaklimatyzowaniu się.

Wyżywienie: Śniadanie

Dzień 6: Arequipa– Cusco

Po śniadaniu bierzemy samolot do Cusco. Poranek wolny dla Państwa dyspozycji w celu zaaklimatyzowania się. Następnie razem będziemy poznawać Cusco, gdzie zwiedzimy między innymi: główny plac, katedrę oraz świątynię Słońca. Będziemy kontynuować nasz tour wyjeżdżając z miasta w kierunku sanktuariów Inków- Kenko, Tambomachay, Puca Pucara oraz imponującej fortecy Sacsayhuman wybudowanej w strategicznym miejscu na wzgórzu z widokiem na Cusco. Po zwiedaniu miasta wrócimy do hotelu oraz mają Państwo wieczór wolny.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 7: Cusco – Święta Dolina Inków – Ollantaytambo 

Rankiem zaczniemy zwiedzanie imperialnego miasta cywilizacji Inków,a następnie wyruszym w kierunku Świętej Doliny, aby podziwiać stanowiska archeologiczne takie jak wieś Pisac. Po południu dojedziemy do Ollantaytambo, bardzo czarującego kompleksu inkaskiego, który pełnił funkcje administracyjne, rolnicze oraz religijne. Nocleg w Aguas Calientes.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 8: Ollantaytambo – Maranura 

Wcześnie rano ok. 2 h przejazd z hotelu w Ollantaytambo do przełęczy Abra Malaga (4316m n.p.m.). Jest to najwyższy punkt na naszej trasie, z widokami zapierającymi dech. Tam wsiadamy na rowery i zjeżdżamy nimi aż do 2000m. Ok. 60-km zjazd zajmie nam około 4 -5 godzin, z przystankami, podczas których będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy, zmianę pejzaży z gór na dżunglę oraz zmianę klimatu z zimnego na ciepły. Dojeżdżamy do małej wioski Maranura, gdzie spędzimy noc w hostelu Don Pepe. Jeszcze dzisiaj czeka nas 2-h wycieczka. Na koniec czeka nas degustacja gorącej czekolady. 

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja 

Spanie w hostelu 

Dzień 9: Maranura – Llaqtapata 

Po śniadaniu jedziemy samochodem w stronę wodospadu Mandor, gdzie będziemy spacerować około 2 godzin. Następnie przemieszczamy się w stronę wioski Lucmabamby, gdzie czeka na nas 3-godzinne wejście do Llactapaty (2800), gdzie dzisiaj będziemy spali w namiotach z niesamowitym widokiem. To będzie nasz pierwszy widok na Machu Picchu. 

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja 

Spanie w hostelu 

Dzień 10: Lucmabamba- Llactapata – Aguas Calientes 

Po śniadaniu czeka nas około 2 godzin schodzenia do miejsca zwanego Hidroelectrica (1900 m n.p.m.). Stamtąd przez 3 godziny będziemy podążać, głównie po płaskim terenie, aż do wioski Aguas Calientes (2000 m n.p.m.), będącej bazą wypadową do Machu Picchu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu. 

Suma przewyższeń: 800 m w górę, 900 m w dół; czas marszu: 8-9 h Wyżywienie: śniadanie, obiad 

Spanie w hostelu 

Dzień 11: Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes – Cusco

Bardzo wcześnie rano (koło 5 godziny) wespniemy się na szczyt schodów (1800 stopni), które nas zaprowadzą aż do bram Machu Picchu. Będziemy mieli okazję zwiedzać jeden z cudów Świata przez około trzy godziny wraz z naszym przewodnikiem, który przybliży nam historię tego tajemicznego miasta pośród magicznej scenerii. Popołudniem wracamy do Cusco. Nocleg w Cusco.

Wyżywienie w cenie: śniadanie

Dzień 12: Tęczowa góra. 

Po śniadaniu przejazd w stronę tęczowej góry. Około 4 godzin przejazd do tęczowych gór. Trzy godziny trekking i powrót do Cusco około (3 godzin). 

Dzień 13 : Cusco -Puno

Dzień poświęcony na transfer autobusem turystycznym w kierunku Puno. Podczas tej podróży zatrzymamy się w kilku miejscach takich jak Pukara, gdzie rozwinęła się jedna z cywilizacji starszych niż cywilizacja Inków. Następnie zatrzymamy się w la Raya (4335m); najwyższym z przystanków podczas naszej podróży. Kolejne z przystanków to miasto Andahuaylillas gdzie zwiedzimy kościół San Pedro de Andahuaylillas znany ze swojej niesamowitej Kaplicy Sykstyńskiej. Po drodze zatrzymamy się na obiad w formie bufetu ze znakomitą tradycyjną kuchnią peruwiańską.

Wyżywienie: śniadanie oraz lunch

Dzień 14 : Puno – Copacabana – Isla del Sol

Wcześnie rano wyruszamy autobusem (3 godzinna podróż) w kierunku miasteczka Copacabany w Boliwii. Podczas 2 -3 godzin zwiedzamy to niezwykłe miasteczko, które jest zarazem turystyczne jak i tradycyjne. Również możemy spróbować lokalnego przysmaku- pstrąga- którego znajdziemy praktycznie wszędzie, a najlepiej to zdegustować go na lokalnym targu. Następnie o godzinie 13.30 (czasu boliwiańskiego) wypływamy łodzią w kierunku Wyspy Słońca (Isla del Sol), która mieści się mniej więcej 1,5 godziny od Copacabany. Dopływamy do naszego celu, skąd mamy zdumiewające widoki na jezioro oraz na pasmo gór Korylier Królewskich. Krótki spacer do punktu widokowego skąd możemy podziwiać zachód słońca oraz kosztować przepysznego jedzenia. Noc w hotelu na wyspie.

Wyżywienie w cenie : śniadanie

Dzień 15 : Isla del Sol – Copacabana – La Paz

Rano wyruszamy łodzią w kierunku Copacabany, gdzie zjemy obiad oraz koło południa wezmiemy autobus do La Paz. Droga przez którą pojedziemy jest niezwykle zaskakujaca. Przez 4 godziny naszej podróży będziemy podziwiać z jednej strony jezioro Titicaca a z drugiej pasmo górskie Kordylier Króleskich. Dojeżdżamy do La Paz póznym popołudniem.Transfer do hotelu. Wieczór wolny.

Wyżywienie w cenie : śniadanie

Dzień 16 :La Paz – zwiedzanie miasta – Dolina Księżyca- Uyuni

Dzisiejszy dzień zaczynamy wizytą stolicy administracyjnej Boliwii- La Paz.Będziemy podziwiać bogactwo kulturowe, historyczne, archeologiczne jak i geograficzne tego niezwykłego miasta. Zwiedzimy między innymi Place Murillo, Katedrę, Kościół św. Franciszka, a następnie wespniemy się do punktu widokowego zwanego Killi Killi, z którego rozpościera się przecudowna panorama na miasto oraz pasma gór, które otaczają La Paz. Po wizycie miasta kontynuujemy nasze zwiedzanie w stronę Doliny Księżyca mijając różne dzielnice miasta. Wieczorem bierzemy nocny autobus w kierunku Solniska Uyuni, gdzie dojedziemy kolejnego dnia rano.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 17: Uyuni – Chuivica

Wyruszamy jeepem 4×4 w celu zobaczenia nierealnych krajobrazów, które nam oferuje Salar de Uyuni. Zatrzymujemy sie w różnych miejscach, między innymi, na cmentarzysku pociągów czy we wsi Colchani skąd możemy obserwować proces ekstratacji soli. Następnie, przejeżdżamy kilkanaście kilometrów trasą Dakar, aż do wyspy Incahuasi, która oferuje niesamowity widok na całe solnisko.

Wyżywienie w cenie : śniadanie

Dzień 18: Chuivica – Laguna Colorada

Kontynuujemy naszą podróż jeepem 4×4 w stronę Laguny Colorada. Po drodze mijamy przepiękne krajobrazy mijając między innymi Kamienny Las, aktywne wulkany oraz kilka lagun, przy których możemy obserować na przykład różowe flamingi. Docieramy do niezwykłej Laguny Colorada, która jest położona na 4300 m n.p.m.

Wyżywienie w cenie: komplet

Dzień 19: Laguna Colorada – Laguna Blanca/Verde – Uyuni

O wschodzie słońca zwiedzamy gejzery ‘Sol de la Mañana’ położone na 5000 m n.p.m. Następnie skorzystamy z ciepłych zródeł termalnych po których dojedziemy do granicy chiliskiej, gdzie znajdują się Laguna Biała oraz Zielona. Również z tego miejsca będziemy podziwiali sławny wulkan Licancabur. Po południu wracamy do Uyuni gdzie spędziemy noc.

Wyżywienie w cenie : śniadanie, obiad, kolacja

Dzień 20: Uyuni– Santa Cruz – Powrót do kraju

Śniadanie w hotelu oraz transfer na lotnisko. Poranny lot do Santa Cruz Następnie biorą Państwo samolot powrotny do swojego kraju, a my mamy nadzieję, że wracają Państwo z głową pełną niezapomnianych wrażeń.

Wyżywienie : śniadanie

od 3290$

Cena obejmuje:

 • hotele 3*, namioty, hostele
 • jedzenie podczas trekkingów
 • polski przewodnik
 • cały transport (loty, prywatne przejazdy, autobusy turystyczne)
 • wszystkie bilety wstępu
 • wszystkie atrakcje, które są w programie

Cena nie obejmuje:

 • bilety lotnicze do Limy i z Santa Cruz
 • własne wydatki
 • pamiątki, pranie
 • opłata za przelew zagraniczny na nasze peruwiańskie konto
 • wyżywienie (oprócz śniadań i jedzenia podczas trekkingów opisanego w programie)

Galeria zdjęć z wyprawy