Czy Peru jest bezpieczne?

Dostajemy bardzo dużo zapytań na temat bezpieczeństwa w Peru. Jak to w końcu jest z tym bezpieczeństwem w Peru?

 

Czy Peru jest bezpieczne?

Na temat bezpieczeństwa w Peru można by pisać bardzo długo. Z jednej strony Peru jest bardzo bezpiecznym miejscem dla turystów, ale z drugiej strony już nie. We wszystkich miejscach w Peru trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Co to znaczy? Przede wszystkim, zawsze trzymać się miejsc, które nie są za daleko od centrum. Zwiedzając np. Arequipę nic Wam nie grozi w centrum. Ale jak już wychylicie się na dzielnice z dala od centrum, możecie znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Warto sprawdzić na internecie, które dzielnice są bezpieczne, dla turystów, a które nie. Jeśli nic nie znajdziecie w internecie, to trzeba zapytać w hotelu, tam na pewno Wam dadzą taką informację. My mieszkaliśmy w dzielnicy, która była trochę oddalona od centrum i parę przecznic od naszego miejsca zamieszkania już nie czuliśmy się komfortowo. Zwłaszcza jeśli byliśmy z aparatem fotograficznym w ręku. Dlatego zawsze starajcie się wybierać hotele czy hostele w centrum turystycznym miasta, albo zaraz obok. Unikajcie również późnego wychodzenia z hotelu. Zwłaszcza nocą (po godzinie 22) może dość do niezręcznych sytuacji.

Taksówki w Peru - bezpieczne?

Kolejny temat to taksówki. Zawsze bierzcie legalne i sprawdzone taksówki. W Peru działa UBER, więc możecie śmiało korzystać z ubera. W Limie nigdy nie bierzcie taksówek z ulicy, ponieważ Lima jest najbardziej niebezpiecznym turystycznym miastem. W Limie tylko uber, albo taksówki z linii telefonicznej. W innych miastach typu Arequipa, możecie brać taksówki z ulicy, ale bierzcie tylko taksówki, które wyglądają na legalne taksówki czyli mają napisaną nazwę firmy, dla której pracują (no. Super Taxi). Na dachu zawsze mają dość duże reklamy firmy dla której pracują. Nie bierzcie taksówek nielegalnych, czyli prywatnych kierowców, gdzie na szybie jest napisane tylko “taxi”. Jak tylko wejdziecie to takiej taksówki, to kierowca zdejmuje mały napis ‘taxi’, ponieważ jest to nielegalne.

Czy można podróżować autobusami po Peru?

Podróżując po miejscach turystycznych, na południe od Limy, generalnie jest bezpiecznie. Jeśli podróżujecie autobusami, to pamiętajcie, żeby brać tylko sprawdzone firmy autobusowe. Nigdy nie bierzcie nocnych autobusów, które są najtańsze i które mają tylko jednego kierowcę. Sprawdzone firmy autobusowe to np.:

  • Cruz del Sur
  • Oltursa
  • Transzela
  • Moviltur

 

Tam macie zawsze dwóch kierowców, prędkość maksymalna to 90km/h. Kierowcy nie mogą zatrzymywać się po drodze i brać pasażerów ‚z drogi’. Są tylko legalne przystanki.

Solo podróże kobiet w Peru - bezpiecznie?

Peru jest krajem, gdzie kobiety mogą bez problemu podróżować same. Ja (Iza) już wiele razy podróżowałam sama po tym kraju i nigdy nie miałam sytuacji, gdzie bym się jakoś bardzo bała. Jeśli jest się ostrożnym i pilnuje się cały czas swojego bagażu, to na 90% wszystko będzie ok 🙂

Na co uważać w Peru?

Oczywiście musicie uważać również na kieszonkowców. Słyszałam o takich sytuacjach w Peru, na szczęście ja nigdy nie byłam w tak groźnej sytuacji. Pamiętajcie, zawsze paszport, pieniądze, kart kredytowe przy sobie. Najlepiej do “nerki”, pod koszulkę. Tak żebyście cały czas czuli ją na sobie. Środków ostrożności nigdy za wiele! Na takie wyprawy nigdy nie bierzcie ze sobą wartościowej biżuterii. Lepiej również być ubranym w ubrania nieznanej marki. Jeśli jesteście ubrani cali w typ “north face”, to złodzieje/kieszonkowcy od razu widzą gdzie zarobią, a gdzie nie. W razie pytań, piszcie do nas na: alpinca.contact@gmail.com