Wycieczka do Peru oraz Boliwii – Najlepsze miejsca do zobaczenia

1) Machu Picchu- Peru

Jedno z najbardziej kultowych oraz najbardziej zwiedzanych zabytków na świecie znajdzujące się w ogległości około 120km od miasta Cuzco oraz położonym na wysokości 2100- 2400 m n.p.m. Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków-cywilizacji powstałej w XII wieku, zamieszkującej tereny dzisiejszego Peru, Boliwii oraz praktycznie całego wybrzeża Ameryki Południowej. To inkasie miasto zostało zbudowane w II połowie XV wieku za panowania jednego z najpotężniejszych inkaskich władców – Pachacuti Inca Yupanqui. Miasto to odgrywało funkcję religijną jak również gospodarczo- obronną. Ludzmi zamieszkującymi Machu Picchu byli głównie kapłani, inkaska arystokracja oraz żołnierze. Machu Picchu składało się z dwóch części, górna część to przede wszystkim Świątynia Słońca, Pałac Królewski, Grobowiec Królewski oraz Intihuatana. Natomiast w dolnej części znajdowały się domy mieszkalne oraz pomieszczenia produkcyjne. Miasto zostało opuszczone około roku 1537, wraz z najazdem hiszpańskich konkwistadorów na Amerykę Południową. Machu Picchu zostało odkryte w 1911 roku przez amerykańskiego profesora Hirama Binghama.

Dzisiaj mamy wiele sposobów, żeby dotrzeć do Machu Picchu. Jednym z najbardziej kultowych oraz najkrótszych sposobów jest dojechanie pociągiem z miasteczka Ollantaytambo do Aguas Calientes (wioski, w której znajduje się Machu Picchu). Dojazd pociągiem zajmuje około 2 godzin, a krajobrazy widoczne z okien pociągu są niezwykłe.

Kolejnym sposobem, idealnym dla sportowców czy również wielbicieli gór jest trekking Salkantay. Podczas pięciu dni marszu, uczestnicy będą podziwiać piękno Andów, będą mieli możliwość spać u rdzennych mieszkańców Peru, a na koniec trekkingu dotrą do wioski Aguas Calientes.

Wielbiciele marszów góskich również będą mogli wybrać tzw. Szlak Inków.

Jest to również trekking, który może trwać zarówno dwa dni jak i cztery. Podczas tego trekkingu, bez względu na to czy będzie on trwał cztery czy dwa dni, wszyscy uczestniczy w ostatni dzień dotrą do Puerta des Sol (Drzwi Słońca), skąd będą mieli niezwykły widok na Machu Picchu:

2) Jezioro Titicaca- Peru, Boliwia

Jedno z najbardziej fascynujących oraz najwyżej położonych jezior na świecie (3800 m n.p.m). Znajduje się ono pomiędzy Peru, a Boliwią. Dlaczego wszyscy turyści podróżujący po Ameryce Południowej chcą tak bardzo zobaczyć jezioro Titicaca? Dla cywilizacji Inków było to Święte jezioro, ponieważ według mitologii inkaskiej pierwszy władca Inków – Manco Capac- został urodzony w tym miejscu. Również Inkowie wierzą, że to miejsce było zapoczątkowaniem stworzenia świata.

Po stronie peruwiańskiej będą Państwo zwiedzać wyspy Taquile, Uros oraz Amantani. Będą Państwo mogli podziwiać tradycyjne stroje rdzennych mieszkańców wysp, ich miejsca zamieszkania oraz lokalne jedzenie.

Po stronie boliwijskiej mogą Państwo zwiedzić wyspę Słońca (Isla del Sol) oraz wyspę Księżyca (Isla de la Luna). Aby dotrzeć do obu wysp trzeba wziąć łódkę z przepięknego boliwijskiego miasteczka Copacabana. Po dwugodzinnym rejsie dotrą Państwo do malowniczej wyspy Słońca, gdzie warto zrobić sobie paro-godzinny spacer w celu podziwiania urokliwego klimatu tej wyspy oraz jej mieszkańców. Również będą Państwo podziwiać widok na pasmo gór Kordylier Królewskich. Jednym z lokalnych przysmaków Isla del Sol jest pstrąg, który można skosztować w wielu smakach (czosnkowy, maślany etc.).

3) Trekking AUSANGATE

Jak dla mnie to jeden z najbardziej nieturystycznych oraz najpiękniejszych trekkingów, które można zrobić w Peru. Trekking rozpoczyna się we wsi Tinqui znajdującej się trzy godziny jazdy samochodem z Cuzco.
Jest to trekking umiarkowanie latwy gdy mamy na niego wystarczającą ilość czasu, czyli 5-6 dni. Jeśli chcemy go zrobić w 4 dni to może się on okazać dla niektórych trudnym trekkingiem do pokonania. Podczas tego trekkingu będą mieli Państwo okazję podziwiać dużą ilość lagun w różnych kolorach, stada owiec, kolorowe lamy oraz lokalnych pasterzy. Również podczas dwóch dni trekkingu będą Państwo mieli możliwość skorzystania z naturalnych cieplych wód (Aguas Calientes), które będą idealne po codziennym wysiłku.

Najwyższy punkt tego trekkingu to Przelęcz Palomami, która jest polożona na 5200 m n.p.m. oraz z której będą Państwo podziwiać najwyższą górę trekkingu Ausangate zwaną Apu w języku kechua. Jeśli chodzi o zakwaterowanie to będą Państwo nocować w albo w namiotach albo w malutkich domkach zrobionych dla pasterzy. Więcej informacji o tym trekkingu oraz więcej zdjęć znajdą Państwo tutaj

4) Paracas

Paracas jest to miejscowość znajdująca się na południowym wybrzeżu Peru, również jest to państwowy rezerwat. Turyści podróżujący do Paracas wybierają się tam glównie ze względu na wyspy Ballestas, które są często nazywane malym Galapagos.Ballestas są domem dla wielu lwów morskich, pelikanów, kormoranów czy pingwinów. Niewątpliwie podczas zwiedzania tych wysp, będą się Państwo znajdować w jednym z napiękniejszych miejsc peruwiańskiego wybrzeża. Podczas zwiedzania Islas Ballestas zobaczą Państwo również słynny motyw El Candelabro (świecznik), który będzie widoczny na jednej ze skał/gór.

5) La Paz

Jest to jedna z najpiękniejszych stolic jakie zwiedzałam. Usytuowana na około 3800 m n.p.m., jest to stolica która zawiera wszystko co potrzebne turystom. Widoki są niesamowite. Jest to połączenie slumsów z kolonijnymi budynkami oraz niesamowitą panoramą na pasma gór. Będą mieli Państwo niezwykły widok na jedną z najwyższych gór pasma Kordylier Królewskich zwaną Illimani (6438m n.p.m.). W La Paz będą Państwo podziwiać bogactwo kulturowe, historyczne, archeologiczne jak i geograficzne tego niezwykłego miasta. Co najbardziej się mi podobało w tym mieście to chyba cała jego mieszanka. Po ulicach przechadzają się mieszkańcy tego miasta w swoich kolorowych, tradycyjnych strojach. Wszędzie mogą Państwo kupić/podziwiać niezwykły kunszt artystyczny Boliwijczyków. Przepiękne obrazy, dodatki do ubrań, torebki etc. to wszystko mogą Państwo kupić w Boliwii za bardzo, bardzo niską cenę (2 razy taniej niż w Peru). Więc jeśli wybierają się Państwo na podróż zarówno do Peru, jak i do Boliwii to lepiej poczekać i kupić wszystkie pamiątki w Boliwii (zwłaszcza w La Paz- wybór niesamowity dla miłośników artizanali). Jedynym minusem Boliwii jest brak dobrego jedzenia. Nawet w La Paz ciężko było nam znaleźć coś smacznego po dobrej cenie.

La Paz może okazać się rajem dla miłośników fotografii. Niestety w Peru oraz w Boliwii jeśli zapyta się kogoś czy można mu zrobić zdjęcie, ludzie odmawiają albo, chcą oczywiście pieniądze. Dlatego też, najlepszym sposobem jest niepytanie się, tylko od razu robienie zdjęcia 🙂

W La Paz również spotkają się Państwo z jednym z największych targów jakie widziałam. Panie w swoich kolorowych strojach będą Państwu robić świeżo wyciskane soki za jedyne 3zł, będą Państwo mogli zakupić świeże sery, warzywa, wszystko co Państwo potrzebują. Oraz oczywiście zdjęcia z takiego targu mogą okazać się niesamowite:

6) Arequipa

Arequipa jest etapem podróży bardzo przyjemnym oraz relaksującym dla turystów. Położona na wysokości 2325 m n.p.m. jest także etapem, podczas którego mają Państwo możliwość zaaklimatyzowania się przed podróżą w wyższe partie Peru. Arequipa jest również drugim największy miastem w Peru, zaraz obok Limy. Z Arequipy mamy możliwość podziwiać trzy wulkany: El Misti, Chachani oraz Pichu Pichu (5825m, 6075m oraz 5664m odpowiednio). Widok na te trzy wulkany jest po prostu niezwykły. Arequipa została założona w 1540, jest to miasto kolonialne, którego główne budynki są zbudowane z białej skały pochodzenia wulkanicznego. Dlatego Arequipa jest również nazywana ‘Białym Miastem’. Również w Arequipie znajdą Państwo bardzo dużo barów, klubów z oryginalną latynoską atmosferą oraz prawdziwą salsą (Avenida Dolores).

7) Cusco

Cusco było kiedyś stolicą imperium Inków. Dzisiaj jest to piękne, kolonizacyjne miasto wraz z dawnymi pozostałościami starej stolicy. Położone na wysokości 3400 m n.p.m jest to miasto, które będzie Państwa bazą wypadową do pozostałości archeologicznych Inków (Ollantaytambo, Maras, Moray). Cuzco zostało założone przez pierwszego inkaskiego władcę Manco Capaca w XII wieku. Niestety już w 1533 roku to miasto zostało zdobyte przez hiszpańskich kokwistadorów pod dowództwem Francisco Pizzaro. Cuzco jest dość małym miastem więc spokojnie mogą się Państwo przemieszczać pieszo. Proszę nie zapomnieć o wysokości, napewno dla niektórych spacer po Cusco może okazać się wysiłkiem z powodu wysokości na jakiej jest położone to miasto. Również w Cusco będą Państwo mogli podziwiać piękno kultury peruwiańskiej. Mieszkańcy Cusco, zwłaszcza kobiety, ubierają się na codzień w swoje tradycyjne, kolorowe stroje. Na obrzeżach Cusco znajdą Państwo przeróżne zabytki takie jak Sacsayhuaman (twierdza ze swoimi zygzakowatymi liniami obronnymi), Tambomachay (miejsce związane z kultem wody) czy sanktuarium Kenko penłniące funkcję obserwatorium astronomicznego.

8) Kanion Colca

Jest to kanion rzeki Colca znajdujący się około 100km od miasta Arequipy. Kanion Colca jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi. Co ciekawe, kanion ten jest bardzo kojarzony z Polską, ponieważ w roku 1981 został on przepłynięty kajakiem przez siedmiu Polaków. Do dzisiaj niektóre z miejsc kanionu mają polskie nazwy np. Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Polaków. Zwiedzając kanion mogą Państwo podziwiać sławetne kondory w miejscu zwanym Krzyż Kondorów oraz przepiękne widoki na cały kanion.

Podczas Państwa podróży mogą Państwo zrobić sobie trekking w dół kanionu do tak zwanej Oazy Sangalle. Trekking może trwać dwa albo trzy dni. Widoki na cały kanion niesamowite. Ponadto podczas trekkingu zatrzymają się Państwo w niektórych tradycyjnych wioskach na obiad. A w ostatni dzień trekkingu czeka na Państwa bardzo odświeżająca niespodzianka. W Oazie Sangalle znajdą Państwo basen, bar oraz bungalow na wyspanie się, ponieważ następnego dnia o godzinie 5 rano (przes Słońcem) muszą Państwo zacząć wspinać się w górę kanionu. Następnie koło godziny 8 rano zjedzą Państwo śniadanie we wsi Cabanaconde.

Jeśli nie zdecydują się Państwo na trekking to zostaną Państwo w wiosce zwanej Chivay, która jest bardzo malownicza oraz tradycyjna.  Również mogą Państwo skorzystać z ciepłych zródeł (Aguas Calientes).

9) SALAR DE UYUNI

Jest to  jedno z największych solnisk świata znajdujące się w południowo- zachodniej Boliwii. Jest ono pozostałośćią po wyschiętym jeziorze, położone na wysokości 3650 m n.p.m.

Co ciekawe, Salar de Uyuni zawiera około 10 bilionów ton soli. Mogą Państwo bez problemu przemieszczać się po tym wyschniętym jeziorze robiąc niesamowite zdjęcia.

Niezwykłe widoki mają Państwo na bank zapewnione!